• Date
  Monday October 19th, 2015
  saura, Konya- Bozkır Kara yolunun üzerin de Bozkıra 16 km uzaklık tadır. Bu günkü Zengibar Kale olarak bilinen yerdir. İsaura, 1860 metre yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulmuştur.
 • Date
  Tuesday June 23rd, 2015
  Alaaddin Tepesini çeviren iç kalenin kuzey eteğindedir. Sarayın II. Kılınçaslan'a ait olduğu kuvvetle muhtemeldir. Köşk, Alaadin Keykubat I zamanında genişletilerek tamir edilmiş, kare bir plan üzerine harç ve tuğlalarla iki kat olarak yapılmış, altı kat kerpiç ve molozlarla takviye edilmiştir.
 • Date
  Monday June 22nd, 2015
  Ünlü Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad Beyşehir’in batısında Gölyaka beldesinin kuzeyinde Kubadabat Sarayı’nı yaptırmıştır. Sarayın mimarı o dönemin av emiri, mimar Sadettin Köpek’tir.
 • Date
  Tuesday June 23rd, 2015
  Konya’nın güneybatısında Gökyurt köyünde bir antik kent; küçük bir Kapadokyadır adeta Klistra. İncil’de adı geçen Aziz Pavlus’un, Konya-Yalvaç arasında Kral Yolu üzerindeki bu kente uğradığı söylenmektedir.
 • Date
  Tuesday June 23rd, 2015
  Karahöyük'te yapılan araştırmalarda höyüğün M.Ö. 3000 (Eski Tunç Devri-M.Ö. 2000 Asur ticaret kolonileri devri) de iskan edildiği anlaşılmış olup, 27 yerleşik katı tespit edilmiştir. Konya bölgesinin M.Ö. 3000 ve 2000 yıllarının tarihe ışık tuttuğu bilinmektedir.
 • Date
  Tuesday June 16th, 2015
  İvriz, Konya’nın Ereğli ilçesi sınırlarındadır. Milattan önce iki binli yıllarda kurulan Tuvana Krallığına ait, suyun kaynağında kayalara oyulmuş bereket anıtı büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Tabii güzellikleriyle insanı büyüleyen ve su kaynakları ile iyi bir dinlenme mekanı olarak hizmet veren İvriz görülmeğe değer.
 • Date
  Tuesday June 16th, 2015
  Beyşehir’e 22 kilometre mesafede bulunan Eflatun Pınarı, Milattan önce 12. yüzyılda, Hititler döneminde kurulmuş, Hattuşa’dan sonraki en önemli Hitit Anıtıdır. Anıtın önünde 40 metreye 30 metre genişliğinde kutsal bir havuz yer almaktadır.
 • Date
  Tuesday June 23rd, 2015
  Çatalhöyük: Konya’ya 60 km uzaklıktadır. Çatalhöyük, dünyada ilk tarımın, vahşi hayvan saldırılarına karşı ortak savunmanın yapıldığı; ateşin ilk kullanıldığı; ilk yerleşik hayata geçildiği; yemek kültürünün ilk defa başladığı bir merkez olarak tanınır.
 • Date
  Tuesday June 23rd, 2015
  Astra antik kenti ilk defa 1885'te Sterret tarafından keşfedilmiştir. Sterret sadece yazıtlar üzerinde çalışmış, 7 yazıt bulmuştur. Bu yazıtlardan kentin adının Astra olduğunu tespit etmiştir. Daha sonra bayan Hereward 2 yazıt, 1966'da ise Mitford 16 yeni yazıt bulmuştur.